Zdjęcie artykułu na temat BMW e90

Czy BMW e90 faktycznie zasługuje na miłość?

BMW e90, piąta generacja serii 3, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych modeli w historii niemieckiej marki BMW. Lata produkcji to 2005-2012, e90 zastąpił poprzednika model E46, wprowadzając nowe standardy w zakresie wydajności, technologii i stylu, które odmieniły oblicze samochodów klasy średniej.

Wersje modelowe BMW serii 3

BMW e90 było dostępne w różnych wersjach nadwoziowych, w tym sedan (E90), kombi (E91), coupe (E92) oraz kabriolet (E93). Każda z tych wersji była projektowana z myślą o różnych grupach odbiorców, oferując zarówno sportowe doznania, jak i praktyczność potrzebną w codziennym użytkowaniu. Pod względem silnikowym, E90 oferowało szeroki zakres jednostek napędowych, od ekonomicznych silników diesla, jak 320d, po potężne, benzynowe jednostki, takie jak słynne 335i z podwójnym turbodoładowaniem oraz topowe M3 z 4-litrowym silnikiem V8 o mocy 420 KM. W ofercie znajdowały się także silniki benzynowe 318i, 320i, 325i i 330i, oferujące różne poziomy mocy i dynamiki.

1. BMW e90 (sedan)

To podstawowa wersja nadwoziowa, która najczęściej kojarzy się z piątą generacją serii 3. BMW e90 sedan to auto, które było dostępne z szerokim wyborem silników, od mniejszych jednostek 4-cylindrowych, takich jak 318i czy 320i, po większe, bardziej dynamiczne warianty 6-cylindrowe, jak 325i, 330i, a także 335i z dwoma turbosprężarkami. Sedan oferował doskonałą równowagę między komfortem, a sportowymi osiągami, będąc jednocześnie praktycznym wyborem dla osób poszukujących eleganckiego, ale funkcjonalnego samochodu.

2. BMW e91 (kombi)

E91, znane jako Touring, zapewniało dodatkową przestrzeń i funkcjonalność dzięki większemu bagażnikowi i lepszej dostępności. Ta wersja była idealna dla rodzin oraz osób, które potrzebowały więcej miejsca na bagaż, ale nie chciały rezygnować z charakterystycznych dla BMW cech, takich jak sportowe prowadzenie czy zaawansowane technologie. Wersje silnikowe w e91 były podobne do tych dostępnych w sedanach, włączając w to zarówno diesle, jak 320d, jak i mocniejsze benzyniaki.

3. BMW e92 (coupe)

E92 wprowadziło bardziej sportowy i elegancki profil, z niższą linią dachu i dwudrzwiową konstrukcją. Ta wersja była szczególnie popularna wśród tych, którzy szukali bardziej dynamicznego wyglądu i uczucia. Silniki dostępne w E92 obejmowały zarówno skromniejsze opcje, jak 320i, jak i potężne jednostki takie jak 335i, a także wspaniałe M3 z 4.0-litrowym V8, które było prawdziwym objawieniem dla entuzjastów motoryzacji.

4. BMW e93 (kabriolet)

E93 oferowało luksus jazdy z otwartym dachem, łącząc elegancję i prestiż z możliwością bezpośredniego kontaktu z otoczeniem podczas jazdy. Dostępne z podobnymi silnikami co coupe, e93 idealnie nadawało się na letnie eskapady, oferując solidne wykonanie składanego, metalowego dachu, który zapewniał cichą i bezpieczną jazdę, gdy tylko pogoda się zmieniała.

Każda z tych wersji była skierowana do nieco innego odbiorcy, ale wszystkie utrzymywały wysokie standardy BMW w zakresie jakości wykonania, innowacyjności technologicznej i przyjemności z jazdy. Dzięki różnorodności wersji nadwoziowych oraz silników, BMW E90 zaspokajało potrzeby szerokiego grona kierowców, od młodszych entuzjastów pojeździć szybko, po rodziny potrzebujące przestronnego i bezpiecznego samochodu.

Cechy wyróżniające stare i nowe BMW e90

BMW e90 było chwalone za doskonałe właściwości jezdne, z bardzo dobrze zbalansowanym zawieszeniem i tylnym napędem (lub opcjonalnym napędem na wszystkie koła xDrive), co sprawiało, że jazda była prawdziwą przyjemnością dla kierowców ceniących dynamikę i kontrolę nad pojazdem. Design E90, choć bardziej stonowany niż w przypadku niektórych wcześniejszych modeli, wciąż był wyraźnie sportowy i nowoczesny, z charakterystyczną dla BMW atrapą chłodnicy i wyrazistymi liniami nadwozia.

Za co ludzie kochają BMW serii 3?

BMW E90 cieszy się kultowym statusem wśród miłośników marki i entuzjastów motoryzacji na całym świecie. Jest to model szczególnie ceniony przez młodszych kierowców i miłośników sportowej jazdy, ale równie dobrze sprawdza się jako solidny, rodzinny samochód dzięki wersji kombi (E91) i niezawodności większości oferowanych silników. Jako mocne strony modelu E90 można wymienić znakomite właściwości jezdne, różnorodność silników i wersji nadwoziowych, solidną jakość wykonania oraz status prestiżowego samochodu. Słabościami, które z czasem wyszły na jaw, są jednak problemy z niektórymi jednostkami benzynowymi N47 (problem z łańcuchem rozrządu) oraz wysokie koszty utrzymania, szczególnie w przypadku bardziej zaawansowanych wersji z dużymi silnikami benzynowymi. Problemy z elektroniką i korozją są mniej powszechne niż w starszych modelach, ale nadal mogą wystąpić.

Podsumowując, BMW E90 jest samochodem, który oferuje zarówno sportowe emocje, jak i praktyczne aspekty codziennego użytkowania, pozostając jednym z najważniejszych modeli w historii BMW i całej motoryzacji.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *