Kontrolki BMW (E90, E60, itd.) - Co oznaczają?

Kontrolki BMW (E90, E60, itd.) – Co oznaczają?

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem samochodu marki BMW, prawdopodobnie zauważyłeś moment, gdy na desce rozdzielczej zapaliła się jedna lub więcej kontrolek ostrzegawczych. Być może niektóre z tych sygnalizacji spowodowały u Ciebie dezorientację, skłaniając Cię do przeglądania instrukcji obsługi lub poszukiwania wskazówek w Internecie. Nie martw się, mamy dla Ciebie rozwiązanie.

Nowoczesne samochody BMW – w tym popularne modele, takie jak seria 3, X3 i seria 1 – są wyposażone w wiele czujników, które monitorują zachowanie każdego systemu w samochodzie. Na desce rozdzielczej znajdują się kontrolki, które informują o aktywności poszczególnych systemów oraz zapalają się, gdy któryś z nich nie działa poprawnie.

Kolory poszczególnych kontrolek BMW

Lampki kontrolne BMW na desce rozdzielczej są zgodne z systemem kolorów sygnalizacji świetlnej:

  • Zielony: system działa prawidłowo lub jest aktualnie używany.
  • Żółty: coś nie działa prawidłowo – należy zachować szczególną ostrożność i jak najszybciej to sprawdzić.
  • Czerwony: występuje poważny i potencjalnie niebezpieczny problem – należy przerwać jazdę, gdy tylko będzie to bezpieczne.

Jednak jakie jest znaczenie tych różnych symboli? Stworzyliśmy ten poradnik, aby pomóc Ci zrozumieć, co symbolizują różne zielone, żółte oraz czerwone kontrolki ostrzegawcze na desce rozdzielczej samochodów marki BMW, dlaczego się zapalają, jak pilny jest problem oraz jakie kroki podjąć, gdy je zauważysz.

Wszystkie rodzaje kontrolek ostrzegawczych w samochodach marki BMW

Kontrolki wskaźników świetlnych BMW

Jak zapewne zauważyłeś, w Twoim BMW istnieje wiele symboli oraz wskaźników odnoszących się do systemu oświetlenia. Większość z nich ma kolor zielony, ale istnieje również niebieska kontrolka.

Kontrolki wskaźników świetlnych BMW

Poważne kontrolki ostrzegawcze

Jeśli którykolwiek z tych symboli pojawi się na desce rozdzielczej, niezwłocznie zatrzymaj pojazd i skonsultuj się z serwisem samochodowym. Aby zapewnić bezpieczną jazdę i odpowiednie funkcjonowanie pojazdu należy natychmiast podjąć działania i zidentyfikować przyczynę problemu.

Poważne kontrolki ostrzegawcze w BMW

Kontrolki ostrzegawcze w BMW (e90, e60, itd.)

Każdy z tych symboli na desce rozdzielczej ma za zadanie przekazać informacje dotyczące różnych rutynowych potrzeb pojazdu, takich jak niski poziom płynu do spryskiwaczy, otwarte drzwi, zaciągnięty hamulec ręczny lub niski poziom naładowania akumulatora. Kolor i symbol, które się pojawią, będą wskazywać na nasilenie problemu oraz czy wymaga on natychmiastowej uwagi lub czy naprawa będzie potrzebna w przyszłości. Ważne jest, abyś był świadomy tych sygnałów i reagował na nie w odpowiedni sposób.

Kontrolki ostrzegawcze w BMW

Jeśli zauważysz zapalenie się którejkolwiek z powyższych kontrolek i nadal nie wiesz, co one oznaczają lub czy problem jest krytyczny, natychmiast skontaktuj się z zaufanym warsztatem BMW. Pamiętaj – przezorny zawsze ubezpieczony.

Kontrolka Check Engine w BMW

W samochodach marki BMW, ten wskaźnik może być określany jako wskaźnik zarządzania silnikiem lub lampka kontrolna awarii (MIL – Malfunction Indicator Lamp), ale najprawdopodobniej znasz go jako kontrolkę check engine.

Zapalenie się lampki kontrolnej silnika często towarzyszy charakterystycznym objawom nieprawidłowej pracy silnika, takim jak utrata mocy lub szarpanie podczas naciskania pedału przyspieszenia.

Kontrolka check engine może wskazywać na różne problemy, począwszy od drobnych, takich jak uszkodzony czujnik, aż po poważniejsze usterki mechaniczne, na przykład związane z układem kontroli emisji spalin lub katalizatorem. Jeśli Twój samochód wymaga naprawy lub chcesz sprawdzić stan swojego pojazdu, rozważ skorzystanie z usług autoryzowanego warsztatu lub zaufanego mechanika.

Kontrolka układu przeciwblokującego (ABS)

BMW kontrolka ABS

ABS to ważna funkcja bezpieczeństwa, która naprawdę przydaje się, gdy trzeba gwałtownie zahamować lub gdy na drodze występują trudne warunki drogowe takie jak oblodzona nawierzchnia, śnieg lub deszcz.

Kiedy system ABS zostaje aktywowany, kontrolka ABS na desce rozdzielczej zaświeca się na krótko, aby poinformować o jego działaniu. Jednak jeśli kontrolka pozostaje włączona, może to wskazywać na usterkę w systemie. Jeżeli kontrolka ABS zaświeca się automatycznie, hamowanie powinno nadal działać normalnie, bez wspomagania, co oznacza, że można bezpiecznie kontynuować podróż. Jednak w takiej sytuacji ważne jest, aby zachować odpowiedni odstęp od innych pojazdów, być szczególnie ostrożnym i jak najszybciej udać się do warsztatu celem sprawdzenia i naprawy systemu ABS.

Jeśli kontrolka ABS zaświeci się jednocześnie z lampką ostrzegawczą hamulców, może to wskazywać na uszkodzenie układu hamulcowego, dlatego natychmiast zatrzymaj pojazd i wezwij pomoc drogową.

Kontrolka ostrzegawcza poziomu płynu chłodzącego

Kontrolka ostrzegawcza poziomu płynu chłodzącego

Płyn chłodzący pełni istotną rolę w procesie regulacji temperatury silnika, absorbując ciepło i rozpraszając je przez chłodnicę. Taki system skutecznie zapobiega przegrzewaniu się silnika.

Ta żółta lampka ostrzegawcza zapala się, gdy poziom płynu chłodzącego jest niski, aby przypomnieć o konieczności jego uzupełnienia.

Należy unikać długich podróży, gdy nie ma wystarczającej ilości płynu chłodzącego: należy zatrzymać się i jak najszybciej uzupełnić go, w przeciwnym razie ryzykujemy poważne uszkodzenie pojazdu. Przed dolaniem płynu należy poczekać, aż silnik ostygnie. Jeśli lampka ostrzegawcza często się zapala, zaleca się oddanie samochodu do serwisu w celu sprawdzenia czy nie ma wycieków z układu.

Kontrolka ostrzegawcza temperatury płynu chłodzącego

Kontrolka ostrzegawcza temperatury płynu chłodzącego

Kontrolka ta zapala się, gdy silnik się przegrzewa. Może to wynikać z niskiego poziomu płynu chłodzącego spowodowanego wyciekiem w układzie, ale także może wskazywać na poważniejszy problem, tak jak uszkodzenie uszczelki głowicy.

Jeśli kontrolka świeci się na czerwono, należy niezwłocznie zatrzymać pojazd. Brak odpowiedniej ilości płynu chłodzącego może spowodować przegrzanie silnika co w rezultacie może prowadzić do uszkodzeń kluczowych jego elementów takich jak pęknięcie i wykrzywienie głowicy, zatarcie tłoków w cylindrach, pęknięcie bloku silnika.

Zatrzymaj pojazd i odczekaj, aż silnik ostygnie. Następnie sprawdź wskaźnik poziomu płynu chłodzącego i uzupełnij go, jeśli jest to konieczne.

Podczas sprawdzania zbiornika płynu chłodzącego pod maską, zwróć uwagę, czy nie ma widocznych oznak wycieków. Jeśli nie zauważasz żadnych wycieków, a kontrolka gaśnie po uzupełnieniu płynu, możesz kontynuować podróż. Jednak jeśli kontrolka ponownie się zaświeci po uzupełnieniu płynu, konieczne będzie odwiedzenie warsztatu celem zdiagnozowania i naprawy problemu.

Lampka ostrzegawcza poziomu oleju silnikowego / ciśnienia oleju

Lampka ostrzegawcza poziomu oleju silnikowego / ciśnienia oleju

Żółta lampka ostrzegawcza oleju zapala się, gdy temperatura oleju staje się zbyt wysoka lub gdy poziom / ciśnienie oleju są zbyt niskie.

Jeśli olej nie smaruje silnika skutecznie, może to prowadzić do kosztownych lub nawet nieodwracalnych uszkodzeń silnika, dlatego ważne jest, aby działać szybko.

Czy mogę kontynuować jazdę z włączoną kontrolką ostrzegawczą poziomu oleju silnikowego / ciśnienia?

Gdy zaświeci się ta kontrolka, należy jak najszybciej zatrzymać się i wyłączyć silnik.

Należy sprawdzić, czy pod samochodem nie ma widocznych wycieków oleju, a następnie skontrolować poziom oleju i uzupełnić go, jeśli jest to konieczne. Jeśli poziom oleju jest prawidłowy, możliwe jest uszkodzenie pompy oleju. W takiej sytuacji, zaleca się wezwanie pomocy drogowej, ponieważ kontynuowanie jazdy może spowodować poważne uszkodzenia silnika.

Lampka ostrzegawcza informująca o konieczności wymiany oleju silnikowego

Lampka ostrzegawcza informująca o konieczności wymiany oleju

Komputer w samochodzie włącza tę żółtą kontrolkę, aby poinformować, że olej silnikowy zbliża się do końca swojego cyklu eksploatacji i konieczna jest jego natychmiastowa wymiana.

Podczas procesu wymiany oleju należy upewnić się, że zresetowano komputer, aby mógł nadal skutecznie monitorować stan oleju. W celu uzyskania szczegółowych instrukcji dotyczących resetowania komputera, warto zapoznać się z podręcznikiem obsługi, w której znajdują się odpowiednie wskazówki dostosowane do konkretnego modelu BMW (nie tylko e90, e60).

Kontrolka ostrzegawcza systemu ładowania akumulatora

Kontrolka ostrzegawcza systemu ładowania akumulatora

Zapalenie się tej kontrolki podczas jazdy oznacza, że akumulator nie jest ładowany.

Może to być spowodowane problemem z układem elektrycznym samochodu i może mieć kilka przyczyn, takich jak wadliwy alternator, wadliwy akumulator, złe połączenie elektryczne lub uszkodzone okablowanie.

One thought on “Kontrolki BMW (E90, E60, itd.) – Co oznaczają?

  1. Witam serdecznie co oznacza kontrolka w kółeczku z piorunem koło kilometrażu? dzięki bardzo za odpowiedź pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *