Zdjęcie do artykułu na temat czym jest system ESP w samochodzie

System ESP – co to jest i za co odpowiada w samochodzie?

ESP (Electronic Stability Program), znany także jako ESC (Electronic Stability Control), to zaawansowany system bezpieczeństwa, który pomaga utrzymać stabilność i kontrolę nad samochodem w trudnych sytuacjach na drodze.

System ESP – co to jest i jak działa?

 1. Czujniki monitorujące dynamikę pojazdu:
  • Czujniki prędkości kół: Monitorują prędkość obrotową każdego koła.
  • Czujnik kąta skrętu kierownicy: Śledzi, jak mocno kierowca skręca kierownicą.
  • Czujnik przyspieszenia bocznego: Mierzy siły działające na pojazd podczas skręcania.
  • Czujnik obrotu wokół osi pionowej (yaw rate sensor): Monitoruje ruch obrotowy pojazdu wokół jego osi pionowej, co pomaga ocenić, czy samochód nie wpada w poślizg.
 2. Analiza danych:
  • Centralna jednostka sterująca ESP analizuje dane z wymienionych wyżej czujników oraz porównuje je z zamierzeniami kierowcy (np. kąt skrętu kierownicy).
  • Jeśli wykryje rozbieżność między zamierzonym torem jazdy a rzeczywistym zachowaniem pojazdu, system wkracza do akcji.
 3. Interwencja systemu:
  • Indywidualne hamowanie kół: ESP może selektywnie hamować poszczególne koła, aby skorygować tor jazdy pojazdu. Na przykład, jeśli tylne koła zaczynają się ślizgać na zakręcie, ESP może przyhamować przednie koło po przeciwnej stronie, aby przywrócić stabilność.
  • Regulacja mocy silnika: System może również zmniejszyć moc silnika, aby ograniczyć przyspieszenie i pomóc w odzyskaniu kontroli nad pojazdem.

Kluczowe funkcje systemu ESP

 1. Zapobieganie poślizgom:
  • ESP pomaga zapobiegać nadsterowności (oversteer) i podsterowności (understeer) poprzez kontrolę hamulców i mocy silnika, co jest szczególnie przydatne na śliskich lub mokrych nawierzchniach.
 2. Poprawa stabilności:
  • System poprawia stabilność pojazdu podczas nagłych manewrów, takich jak omijanie przeszkód czy szybkie skręty, co jest kluczowe w unikaniu wypadków.
 3. Wsparcie podczas hamowania awaryjnego:
  • W połączeniu z ABS (Anti-lock Braking System), ESP pomaga utrzymać kontrolę nad pojazdem podczas gwałtownego hamowania, co zwiększa skuteczność hamowania i stabilność.

Zalety systemu ESP

 • Zwiększenie bezpieczeństwa: ESP znacznie zmniejsza ryzyko wypadków spowodowanych utratą kontroli nad pojazdem.
 • Lepsza kontrola: Kierowca może łatwiej utrzymać kontrolę nad samochodem w ekstremalnych sytuacjach.
 • Poprawa komfortu jazdy: Dzięki stabilizacji pojazdu, jazda staje się bardziej płynna i komfortowa, zwłaszcza w trudnych warunkach.

Czym różni się system ESP od ABS?

Systemy wspomagania kierowcy stały się nieodłącznym elementem współczesnych pojazdów, zwiększając bezpieczeństwo i komfort jazdy. Wśród najważniejszych systemów należy wyróżnić dwa: ABS (Anti-lock Braking System) i ESP (Electronic Stability Program). Choć oba systemy mają na celu poprawę bezpieczeństwa, działają na zupełnie innych zasadach i pełnią różne funkcje. W tym artykule przedstawimy różnice między tymi dwoma systemami oraz ich rolę w zapewnieniu bezpiecznej jazdy.

ABS – Anti-lock Braking System

ABS, czyli system zapobiegający blokowaniu się kół podczas hamowania, został wprowadzony w latach 70. XX wieku. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie sterowności pojazdu podczas nagłego hamowania.

Działanie systemu ABS:

 1. Czujniki prędkości: ABS wykorzystuje czujniki prędkości zamontowane na każdym kole, które monitorują prędkość obrotową kół.
 2. Moduł sterujący: Na podstawie sygnałów z czujników, moduł sterujący wykrywa, czy któreś z kół zaczyna się blokować.
 3. Pompa i zawory: W przypadku wykrycia blokowania, moduł sterujący steruje pompą i zaworami, które modulują ciśnienie w układzie hamulcowym, aby zapobiec całkowitemu zablokowaniu kół.

ESP – Electronic Stability Program

ESP, czyli elektroniczny program stabilizacji toru jazdy, jest bardziej zaawansowanym systemem, który został wprowadzony w latach 90. XX wieku. Jego głównym celem jest poprawa stabilności pojazdu i zapobieganie poślizgom.

Działanie systemu ESP:

 1. Czujniki: ESP korzysta z różnych czujników, w tym czujników prędkości obrotowej kół, czujników kąta skrętu kierownicy, czujników przyspieszenia bocznego i czujników ciśnienia hamowania.
 2. Moduł sterujący: Na podstawie danych z czujników, moduł sterujący ocenia, czy pojazd porusza się zgodnie z zamierzonym torem jazdy.
 3. Interwencje: Jeśli system wykryje, że pojazd wpada w poślizg (nadsterowność lub podsterowność), ESP może interweniować na kilka sposobów:
  • Hamowanie poszczególnych kół: System może automatycznie zahamować jedno lub więcej kół, aby przywrócić stabilność.
  • Redukcja mocy silnika: ESP może również zmniejszyć moc silnika, aby zmniejszyć prędkość pojazdu i pomóc w odzyskaniu kontroli.

Kluczowe różnice między ABS a ESP

 1. Cel i funkcja:
  • ABS: Zapobiega blokowaniu kół podczas hamowania, aby utrzymać sterowność.
  • ESP: Zapewnia stabilność pojazdu i zapobiega poślizgom poprzez kontrolę hamowania i mocy silnika.
 2. Komponenty:
  • ABS: Głównie czujniki prędkości kół, moduł sterujący, pompa i zawory.
  • ESP: Zawiera elementy ABS oraz dodatkowe czujniki (kąta skrętu, przyspieszenia bocznego), a także bardziej zaawansowany moduł sterujący.
 3. Zakres działania:
  • ABS: Działa głównie podczas hamowania.
  • ESP: Może interweniować w różnych sytuacjach, zarówno podczas hamowania, jak i podczas jazdy, przy wykrywaniu poślizgów.

ABS i ESP są kluczowymi systemami zwiększającymi bezpieczeństwo jazdy, jednak każdy z nich pełni inną rolę. ABS skupia się na utrzymaniu sterowności podczas hamowania, natomiast ESP dba o ogólną stabilność pojazdu, szczególnie w sytuacjach kryzysowych. Dzięki integracji tych systemów współczesne pojazdy są znacznie bezpieczniejsze, co przyczynia się do redukcji liczby wypadków drogowych i zwiększenia komfortu jazdy.

Objawy awarii systemu ESP

Rozpoznanie awarii ESP może być trudne bez odpowiedniej wiedzy, ale istnieje kilka charakterystycznych objawów, na które należy zwrócić uwagę:

 1. Lampka kontrolna ESP:
  • Najbardziej oczywistym wskaźnikiem problemów z ESP jest kontrolka na desce rozdzielczej. W przypadku wykrycia awarii systemu, kontrolka ESP (często oznaczona jako samochód ze ślizgającymi się śladami) zaświeci się na stałe.
 2. Nietypowe zachowanie pojazdu:
  • Jeśli ESP przestaje działać, możesz zauważyć, że pojazd nie zachowuje się stabilnie podczas jazdy po zakrętach, zwłaszcza na śliskiej nawierzchni. Możliwe jest także odczuwanie większej tendencji do poślizgu.
 3. Problemy z hamowaniem:
  • W niektórych przypadkach awaria ESP może wpływać na działanie ABS, co może objawiać się problemami z hamowaniem, takimi jak przedłużona droga hamowania lub pulsujące pedały hamulca.
 4. Brak reakcji systemu:
  • Podczas sytuacji, w których ESP normalnie interweniowałby (np. nagłe manewry omijania lub jazda po śliskiej nawierzchni), brak reakcji systemu może wskazywać na jego awarię.

Przyczyny awarii ESP

Awaria ESP może być spowodowana wieloma czynnikami, w tym:

 1. Uszkodzenie czujników:
  • Czujniki prędkości obrotowej kół, kąta skrętu kierownicy, czy przyspieszenia bocznego są kluczowe dla działania ESP. Uszkodzenie któregoś z tych czujników może prowadzić do awarii systemu.
 2. Problemy z modułem sterującym:
  • Moduł sterujący ESP, odpowiedzialny za analizę danych i sterowanie interwencjami, może ulec uszkodzeniu na skutek zwarcia, uszkodzeń mechanicznych lub problemów z oprogramowaniem.
 3. Awaria układu hamulcowego:
  • ESP korzysta z układu hamulcowego do kontrolowania stabilności pojazdu. Problemy z hamulcami, takie jak nieszczelność czy zużyte klocki hamulcowe, mogą wpływać na działanie systemu.
 4. Problemy z zasilaniem:
  • Spadki napięcia lub problemy z akumulatorem mogą powodować nieprawidłowe działanie systemów elektronicznych, w tym ESP.

Co zrobić w przypadku awarii ESP?

Jeśli zauważysz objawy awarii ESP, należy podjąć następujące kroki:

 1. Sprawdź kontrolki:
  • Zwróć uwagę na kontrolki na desce rozdzielczej. Jeśli lampka ESP jest zapalona, warto sprawdzić instrukcję obsługi pojazdu, aby zrozumieć znaczenie tego sygnału.
 2. Bezpieczna jazda:
  • Jeśli ESP przestaje działać, należy zachować szczególną ostrożność podczas jazdy, zwłaszcza na śliskich nawierzchniach i w zakrętach, ponieważ pojazd może łatwiej wpadać w poślizg.
 3. Diagnostyka komputerowa:
  • Najlepszym sposobem na zdiagnozowanie problemu jest wizyta w warsztacie, gdzie za pomocą specjalistycznego sprzętu diagnostycznego można zidentyfikować przyczynę awarii.
 4. Naprawa:
  • Po zdiagnozowaniu problemu konieczna będzie naprawa uszkodzonych elementów. Może to obejmować wymianę czujników, naprawę modułu sterującego lub układu hamulcowego.

Awaria systemu stabilizacji toru jazdy ESP może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy. Rozpoznanie objawów awarii, takich jak zapalona kontrolka ESP, nietypowe zachowanie pojazdu, problemy z hamowaniem czy brak reakcji systemu, jest kluczowe dla szybkiego i skutecznego rozwiązania problemu. Regularne przeglądy techniczne i diagnostyka komputerowa pozwalają na wczesne wykrycie i naprawę usterek, co zapewnia bezpieczną eksploatację pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *