Schemat bezpieczników i przekaźników w BMW E30

Schemat bezpieczników BMW E30 (1982 – 1994) – rozpiska

Jednym z kluczowych elementów układu elektrycznego w BMW E30 jest precyzyjnie zaprojektowany instalacja bezpieczników. Ten niepozorny, lecz istotny element pełni fundamentalną rolę w zabezpieczaniu różnych systemów pojazdu przed przeciążeniem oraz innymi awariami elektrycznymi. W tym artykule, przyjrzymy się bliżej nie tylko schematowi bezpieczników, ale także ich rozmieszczeniu w BMW E30. Zrozumienie zasad działania tego układu jest kluczowe dla utrzymania niezawodności i efektywności instalacji elektrycznej w tym klasycznym modelu samochodu.

BMW E30 to klasyczny samochód wytwarzany w latach 1982-1994, charakteryzujący się eleganckim wyglądem i zadowalającymi osiągami. Niemniej jednak, jak to bywa w przypadku każdego pojazdu, E30 może ulec awarii. W niniejszym przewodniku przyjrzymy się różnym bezpiecznikom oraz przekaźnikom obecnym w BMW E30. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym mechanikiem, czy pasjonatem majsterkowania, niniejszy samouczek dostarczy Ci niezbędnych informacji do efektywnego utrzymania Twojego E30 w doskonałym stanie.

Skrzynka bezpieczników w komorze silnika BMW E30

Skrzynka bezpieczników umieszczona w komorze silnika to jeden z kluczowych elementów układu elektrycznego w BMW E30. Zazwyczaj usytuowana po stronie kierowcy, pełni istotną rolę w ochronie systemu elektrycznego przed ewentualnymi uszkodzeniami wynikającymi z przeciążenia lub zwarcia. W jej wnętrzu mieszczą się nie tylko bezpieczniki, lecz również przekaźniki i wyłączniki, które skutecznie zarządzają przepływem energii elektrycznej w całym pojeździe.

Skrzynka bezpieczników w komorze silnika BMW e30

Skrzynka bezpieczników umiejscowiona w komorze silnika BMW E30 zawiera bezpieczniki, regulujące działanie różnych układów elektrycznych w pojeździe. Przykładowo, główny bezpiecznik dostarcza zasilanie modułowi sterującemu silnikiem, pompie paliwa oraz wtryskiwaczom. Bezpiecznik wentylatora dodatkowego kontroluje pracę wentylatora chłodnicy, bezpiecznik reflektorów steruje oświetleniem, a bezpiecznik klaksonu reguluje sygnał dźwiękowy. Każdy bezpiecznik jest precyzyjnie oznaczony zgodnie z kontrolowaną funkcją, co ułatwia identyfikację oraz wymianę uszkodzonych elementów.

W skrzynce bezpieczników komory silnika znajdują się także różne przekaźniki, odpowiedzialne za zarządzanie zasilaniem elektrycznym różnych systemów w samochodzie. Przykładowo, główny przekaźnik steruje zasilaniem pompy paliwa i wtryskiwaczy, przekaźnik rozrusznika reguluje pracę rozrusznika, a przekaźnik klimatyzacji kontroluje zasilanie sprężarki klimatyzacji.

Regularna kontrola bezpieczników i przekaźników w skrzynce bezpieczników komory silnika jest istotna, aby upewnić się, że cały samochód działa efektywnie. W przypadku napotkania problemów elektrycznych, takich jak nieregularne działanie reflektorów czy trudności w uruchomieniu silnika, istnieje prawdopodobieństwo uszkodzenia bezpiecznika lub przekaźnika w tej skrzynce. W takich sytuacjach zaleca się wymianę uszkodzonych elementów, aby skutecznie rozwiązać problem.

Podsumowując, skrzynka bezpieczników w komorze silnika odgrywa kluczową rolę w układzie elektrycznym BMW E30. Zawiera bezpieczniki i przekaźniki, które skutecznie zarządzają przepływem energii elektrycznej w całym pojeździe, pełniąc jednocześnie funkcję ochronną przed uszkodzeniami wynikającymi z przeciążenia lub zwarcia. W przypadku problemów elektrycznych zaleca się sprawdzenie stanu bezpieczników i przekaźników w tej skrzynce przed oddaniem pojazdu do serwisu.

Lista przekaźników BMW E30

Numer PrzekaźnikaChronione Obwody
1Przekaźnik prędkości normalnej / w trybie gotowości;
2Sygnał dźwiękowy;
3Przekaźnik świateł drogowych;
4Przekaźnik świateł mijania;
5Nieużywane;
6Przekaźnik prędkości wysokiej / w trybie gotowości;
7Rezerwowy;
8Przekaźnik lamp przeciwmgielnych;
9Rezerwowy;
10Wycieraczki;
Numer BezpiecznikaAmperażChronione Obwody
17.5Lewy reflektor świateł drogowych
27.5Prawy reflektor świateł drogowych
315Dodatkowy silnik wentylatora chłodzenia silnika (na niskie obroty)
415Wskaźniki kierunkowskazów
525 (30)Wycieraczki, spryskiwacze i silniki wycieraczek reflektorów
67.5Żarówki świateł stop. Programowalny regulator prędkości (tempomat)
715Sygnały dźwiękowe
825Element ogrzewania tylnej szyby
97.5Elektryczne urządzenia silników gaźnikowych. lub Lampy cofania. (Elektryczne urządzenia silników gaźnikowych. Lampy cofania. Sygnalizator załączonego biegu w automatycznej skrzyni biegów)
107.5Urządzenia sterujące. Komputer pokładowy lub Urządzenia sterujące. Komputer pokładowy. Lampy cofania
1115Elektryczna pompa paliwa. Elektryczny silnik pompy wtryskowej paliwa
1215Radio. System sterowania pokładowego. Urządzenia sterujące
137.5Lewy reflektor mijania
147.5Prawy reflektor mijania
157.5Lampy tylne (lampy przeciwmgielne)
1615Element ogrzewania fotela kierowcy
1725Elektryczny dach przesuwny
1830Elektryczny silnik dodatkowego wentylatora chłodzenia silnika (na obroty robocze)
1915 (30)Elektryczny silnik i element grzejny lusterka zewnętrznego
2030Elektryczny silnik wentylatora ogrzewania. Klimatyzacja
217.5Lampy oświetlenia wnętrza. Lampa oświetlenia schowka. Przenośna lampa. Zegar. Odbiornik radiowy (urządzenie pamięci stacji). Komputer pokładowy
227.5Żarówki świateł postojowych w lewym reflektorze, lewym świetle tylnej lampy
237.5Żarówki świateł postojowych w prawym reflektorze, prawym świetle tylnej lampy. Żarówki oświetlenia deski rozdzielczej. Oświetlenie tablicy rejestracyjnej
2415Wskaźniki kierunkowskazów w trybie alarmowym
25Zarezerwowane
26Zarezerwowane
2725 (30)System blokady. Elementy grzewcze zamków drzwi. System antywłamaniowy. Sygnał dźwiękowy komputera pokładowego
2825 (30)Gniazdo zapalniczki. Elektryczny napęd anteny. Dodatkowy silnik ogrzewacza
297.5Lampa przeciwmgielna lewa
307.5Lampa przeciwmgielna prawa
Schemat bezpieczników BMW E30
Schemat bezpieczników w BMW E30