Ubezpieczenie OC motocykla

Ubezpieczenie OC motocykla – dlaczego jest ważne?

W Polsce, każdej wiosny, na drogach pojawia się coraz więcej jednośladów. W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na zakup motocykla lub motoroweru, co powoduje ogólny wzrost liczby rejestracji pojazdów. Właściciele motocykli są zobowiązani do posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC, jednak mogą również wybrać opcjonalne ubezpieczenia AC i NNW.

Rejestracja motocykli i motorowerów

Aby zarejestrować motocykl lub motorower, należy postępować tak samo jak w przypadku samochodu. Podstawowym dokumentem wymaganym do rejestracji motocykla jest umowa kupna-sprzedaży, zawierająca dane kupującego i sprzedającego, kwotę sprzedaży oraz informacje na temat pojazdu, w tym model, markę, rok produkcji, przebieg, numer VIN oraz numer rejestracyjny pojazdu. Umowa ta powinna zostać podpisana przez obie strony, zawierać datę sporządzenia dokumentu oraz być sporządzona w dwóch egzemplarzach.

Rejestracja jednośladów w Polsce w 2021 roku

W grudniu 2021 roku zarejestrowano w Polsce 2 343 nowe motocykle i motorowery, co oznacza wzrost o 34,5% w porównaniu do poprzedniego okresu. Niemniej jednak liczba ta jest mniejsza o 58,94% niż w analogicznym okresie w roku poprzednim. W ciągu całego roku 2021 w wydziałach komunikacji zarejestrowano łącznie 34 289 jednośladów.

Liderem rankingu rejestracji jednośladów w 2021 roku w Polsce był Romet Motors, zarejestrowanych zostało 3 829 sztuk pojazdów tej marki. Na drugim miejscu znalazła się Honda, z rejestracjami na poziomie 3 655 egzemplarzy. Trzecie miejsce zajęła Junak, z liczbą 2 968 zarejestrowanych jednośladów.

Ubezpieczenie OC motocykla – czym jest i jak ono działa?

Ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa komunikacyjna, którą musi wykupić każdy właściciel pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Dotyczy to także motocyklistów, którzy korzystają z jednośladu na drogach publicznych. W przypadku braku ubezpieczenia, kierowca naraża się na wysokie kary finansowe.

Od czego uzależniona jest wysokość składki ubezpieczenia OC dla motocykla?

Wysokość składki OC motocykla zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest historia ubezpieczenia, doświadczenie kierowcy oraz wypadkowość. Niemniej jednak, na koszt ubezpieczenia wpływają również cechy motocykla, takie jak marka, model, wiek i pojemność silnika. Warto pamiętać, że cena polisy OC może różnić się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, ale zakres obowiązkowego OC jest zawsze taki sam.

Jak znaleźć najtańszą polisę OC?

Najlepszym sposobem na znalezienie najtańszej polisy OC dla motocykla jest skorzystanie z porównywarki internetowej. Wystarczy wpisać tam potrzebne dane dotyczące jednośladu i kierowcy, a w ciągu kilku chwil pojawią się oferty dostosowane do naszych potrzeb. Dzięki temu, można wybrać najlepszą i najkorzystniejszą opcję.

Alternatywnie można skorzystać z usług agenta ubezpieczeniowego, który znajdzie względnie najtańszą ofertę za nas.

Dodatkowe ubezpieczenie motocykla – polisa AC i NNW

Polisa AC i NNW to dwa kluczowe rodzaje ubezpieczenia, na które powinien zwrócić uwagę każdy właściciel motocykla. Poniżej wyjaśnimy, kiedy warto wykupić ubezpieczenie AC i NNW dla motocykla oraz jakie korzyści wynikają z ich posiadania.

Polisa AC – kiedy warto ją wykupić?

Polisa AC to ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni motocykl w przypadku wypadku, kradzieży lub uszkodzenia mechanicznego. Choć nie jest ona obowiązkowa w Polsce, warto rozważyć jej wykupienie, ponieważ likwidacja szkód w przypadku wypadku może generować bardzo wysokie koszty.

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenie AC w pakiecie z OC, co może przynieść dodatkowe korzyści finansowe dla właściciela motocykla. W takim przypadku koszt polisy AC jest znacznie niższy, a jej posiadanie daje większe poczucie bezpieczeństwa.

Polisa NNW – dlaczego warto ją mieć?

Polisa NNW to ubezpieczenie, które chroni kierowcę i pasażerów motocykla przed skutkami wypadków drogowych. W przeciwieństwie do polisy AC, polisa NNW jest oferowana wraz z polisą OC i koszt jej wykupienia nie jest wysoki.

Właściciel motocykla powinien rozważyć wykupienie ubezpieczenia NNW, ponieważ podczas wypadku kierowca jednośladu jest narażony na poważne uszczerbki na zdrowiu. Polisa NNW pozwala na uzyskanie odszkodowania w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu, co jest szczególnie ważne w przypadku poważniejszych obrażeń odniesionych podczas jazdy motocyklem.

Ważne informacje dla właścicieli motocykli

Właściciel motocykla powinien pamiętać, że brak ważnej obowiązkowej polisy OC może skutkować wysokimi karami. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca poszkodowanemu w wypadku rekompensatę, jednak koszty te będą obciążać sprawcę zdarzenia drogowego.

Dlatego warto zawsze pamiętać o wykupieniu obowiązkowej polisy OC oraz dodatkowych ubezpieczeń, takich jak polisa AC i NNW. Ich posiadanie pozwoli na większe poczucie bezpieczeństwa oraz ochronę przed kosztami likwidacji szkód i skutkami wypadków drogowych.

Photo by Gijs Coolen on Unsplash